Laisvės nuo mokesčių diena − tai simbolinė diena, kai mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valdžiai ir pradeda dirbti sau pačiam ir savo šeimai. Tai santykinės mokesčių naštos rodiklis, rodantis, kokią žmogaus sukuriamos vertės dalį pasiima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus.
Mokesčių našta skaičiuojama visas mokestines pajamas (nacionalinio biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo, Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir kt.) dalijant iš grynojo nacionalinio produkto. Grynasis nacionalinis produktas tai bendrasis vidaus produktas, minus grynųjų pajamų balansas ir kapitalo susidėvėjimas, kurie sumažina sukurto produkto vertę.
Šią dieną kasmet skaičiuoja Lietuvos laisvosios rinkos institutas. Pirmą kartą ši diena suskaičiuota 1993 m. Nuo to laiko kasdien ši diena būdavo vis vėliau (t.y., mokesčių mokėtojams reikėdavo ilgiau dirbti ne savo labui). 1993 metais ji buvo balandžio 13 d., 1994 m balandžio 22 d., 1995 m. balandžio 27 d., 2007 jau gegužės 19 d., 2008 m. gegužės 30 d., tačiau 2009 m. gegužės 23 d.