Pasaulinė filosofijos diena

Trečiąjį lapkričio ketvirtadienį pasaulyje minima Filosofijos diena. Filosofija (gr. philosophia – phileo „myliu“ + sophia „išmintis“ ) – tai mokslas, tiriantis gamtos, visuomenės, mąstymo raidos dėsnius. Filosofai bando atsakyti į klausimus: kaip sukurtas pasaulis? Kokia gyvenimo prasmė? Kaip turime gyventi? ir pan.

Filosofija atsirado Graikijoje apie 600 m. prieš Kristų. Iki tol į visus žmonėms rūpimus klausimus atsakydavo religijos. Religiniai mitai apie įvairius žmogaus gyvenimą valdančius dievus buvo perduodami iš kartos į kartą. Pirmieji graikų filosofai kritikavo mitus (juos tuomet jau buvo surašę popieriuje Homeras, Heziodas). Vienas iš pirmųjų tokių filosofų – Ksenofanas, gyvenęs apie 570 m. pr. Kr. Pirmieji graikų filosofai vadinami natūrfilosofais. Tai Talis, Anaksimandras, Parmenidas, Herakleitas, Demokritas. Vėliau filosofija keitėsi, išgyveno daugybę skirtingų krypčių kartu su besikeičiančia žmonių pasaulėžiūra ir kultūra – antika, helenizmas, viduramžiai, renesansas, barokas, švietimo epocha, romantizmas, modernizmas...

Keletas filosofų minčių

Sokratas

Aš žinau tik tai, kad nieko nežinau

Mes gyvename ne tam, kad valgytume, o valgome tam, kad gyventume

Dekartas

Mąstau, vadinasi, esu

Aristotelis

Nieko nėra sąmonėje, ko iš pradžių nėra buvę pojūčiuose

Epikūras

Kas nepamena buvusios laimės, tas jau senis

Mirties nereikia bijoti, nes kol gyvename, jos nėra, o kai ji ateina, mūsų nebėra

Spinoza

Pasiekti tikrąją laimę ir harmoniją žmogui trukdo garbės troškimas ir geismas

Lokas

Gimusio vaiko sąmonė – kaip tuščia lenta

Kantas

Elkis taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi

Konfucijus

Mūsų didžiausias triumfas – ne tai, kad niekada nekrentame, bet tai, kad kiekvieną kartą atsistojame iš naujo

Tiems, kurie nori išsamiau susipažinti su filosofijos istorija tinkamiausia knyga Jostein Gaarder „Sofijos pasaulis“. Tai romanas, kurio veikėja perbėga per visus filosofijos laikotarpius. Anot J. Gaarder: „Norint tapti geru filosofu, reikia tik vieno – sugebėti stebėtis, kaip stebisi pasaulio nepažįstantis vaikas“.