Minima: 2024.07.28
Liepos 28 d. paskelbta Pasauline hepatito diena. Tarptautinės sveikatos priežiūros įstaigos, susijungusios į Pasaulio hepatito aljansą (angl. World Hepatitis Alliance, WHA), siekia atkreipti visuomenės dėmesį į hepatitų keliamą pavojų.
Pasaulyje apytikriai vienas iš dvylikos žmonių (apie 500 milijonų) serga lėtiniu hepatitu B arba C. Dar didesnį nerimą kelia tai, kad didelei daliai užsikrėtusių žmonių liga yra nediagnozuota.
Hepatito A virusas perduodamas per užkrėstas išmatas, gali plisti per užterštą maistą arba vandenį, tiesioginio žmonių kontakto metu. Pavojų kelia vanduo iš čiaupo, moliuskai, nelupti vaisiai, termiškai neapdorotos ir neluptos daržovės, nepakankamai iškepta mėsa.
Hepatitu C dažniausiai užsikrečiama per kraują, jį perpilant. Juo rizikinga užsikrėsti vartojant narkotikus, taip pat galima užsikrėsti per kraują naudojantis kito asmens dantų šepetuku, skutimosi peiliuku, manikiūro reikmenimis ir pan.
Dar viena hepatito atmaina - lėtinis alkoholinis hepatitas. 70 proc. ligonių, kurie laikosi abstinencijos, išgyja.
Hepatitas sukelia kepenų cirozę, kepenų vėžį ir kepenų nepakankamumą. Iš sergančiųjų hepatito virusu visiškai pasveiksta tik apie 45 proc. gydomų ligonių.
Kepenys reguliuoja organizme medžiagų apykaitos procesus. Tik pažeidus daugiau kaip 70 proc. kepenų audinio, sutrinka jų pačių, o kartu ir kitų organų veikla, vystosi lėtiniai hepatitai ar kepenų cirozė. Tačiau išgydyti kepenų ligas sudėtinga.