Minima: 2024.06.18
Nuo 2009 metų birželio 18-oji paskelbta Tarptautine sušių diena. Šis nacionalinis Japonijos patiekalas kadaise buvo laikomas prastuomenės maistu, o dabar išpopuliarėjo visame pasaulyje.
Iš tikrųjų sušiai yra kilę iš Pietryčių Azijos. Būtent čia pirmiausia buvo pradėtas gaminti patiekalas iš ryžių, į kurių vidų buvo įsukama žalia žuvis. Tik jam būdavo naudojami fermentuoti, rauginti ryžiai, kurie valgant būdavo išmetami, o suvalgoma tik žuvis. Vėliau šis patiekalas paplito pietų Kinijoje ir tik vėliau Japonijoje, kur įgavo dabartinį pavidalą.
Sušiai gaminamas iš trumpagrūdžių ryžių, kurie šiek tiek užrūgštinami (įpilant acto) ir derinami su žalia arba termiškai apdorota žuvimi bei daržovėmis. Garnyrui ir įdarui gali būti pasirinkta žalia arba kepta žuvis (lašiša arba tunas), vėžiagyviai, tofu sūris (sojų varškė), avokadai, vištiena, daržovės ir vasabiai (pipirkrieniai). Suktinukas susukamas į džiovintus jūros dublius.
Švieži ir tinkamai paruošti sušiai sveikas ir maistingas patiekalas. Jūros žuvyje yra omega 3 riebalų, vitaminų ir mineralų. Jūros dumbliuose yra jodo, retinolio, vitaminų C ir E. Ryžiuose daug vitaminų B, E ir PP, mangano, kalio, fosforo, geležies, vario, seleno ir cinko. O dėl skaidulų kiekio šios kruopos gerina virškinimo veiklą.
Sušių prieskoniai vasabiai, marinuotas imbieras ir sūrus sojų padažas turi antiseptinių, antibakterinių ir imuninę sistemą stimuliuojančių savybių, ramina nervų sistemą, veikia kaip antioksidantai ir antidepresantai.